Beseda „Putování za rozhlednami“

Poslední lednový čtvrtek se díky Spolku Jiřík i Městu Jiříkov nesl v duchu příjemného putování po rozhlednách Lužických hor i Českosaského Švýcarska. Pozvání přijali autoři publikací – Martin Řeháček, Jan Pikous, Karel Stein, omluvit se z důvodu nemoci musel Petr Zámiš.

Do příjemně vytopené zasedací místnosti Městského úřadu našlo cestu 50 zájemců o tuto poutavou besedu. Autory nejprve přivítal předseda spolku Jiřík pan Jan Dvořák a poté promluvil pan Horák za Město Jiříkov.

Po přivítání už se debatovalo jen o rozhlednách, atmosféru podkreslovalo i promítání fotografií z onoho dlouhého putování za nimi. A věru poučné i zábavné to bylo. Na fotografiích se nestřídaly jen ony kamenné krásky zašlých časů či jejich novodobé souputnice, ale i běžné momentky z každého putování – od autorů ve spacích pytlích po focení a aranžmá regionálních „moků i pochutin“ z obou stran zemské hranice.

Kdo se besedy z,účastnil mi jistě rád potvrdí, že o rozhlednách lze psát spousty textů plných technických dat, ale lze jít i cestou méně pragmatickou – hledáním příběhů nejen těchto spanilých krásek, ale i krajiny, jenž je obklopuje. Tou druhou cestou se vydali i autoři publikací a patří jim za to náš dík…

Vrcholem besedy se stal samotný křest knihy regionálním pivem Falkenštejn. Pro návštěvníky i autory bylo díky sponzorství pivovaru Falkenštějn a řeznictví Bohumil Strnad připraveno výtečné pohoštění, jako tečka za příjemně stráveným podvečerem. Kdo chtěl mohl si publikace zakoupit a samotné autory si do nich nechat podepsat.

Na závěr nezbývá než poděkovat nejen autorům, že přijali pozvání, Spolku Jiřík za propagaci a Městu Jiříkov za poskytnutí prostor i zaměstnanců, bez nichž by byla organizace mnohem složitější, ale i sponzorům : Pivovaru Falkenštejn, řeznictví Bohumil Strnad a firmě Výběžek.eu

Doufejme, že se podobné akce bude dařit pořádat častěji.

Daniel Bosák

Datum vložení: 30. 1. 2016 0:00